bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Mossunk, impregnáljunk!

2023.04.12.by root

Napjaink örömteli sportos életvitele elképzelhetetlen a megfelelő eszközök, vagy ruházat nélkül. Ezek sokat segíthetnek, sőt, előfordul, hogy a megfelelő ruházat nélkül bele sem vághatunk a kiszemelt sportba. Szinte mindenkinek van kedvenc bakancsa, dzsekije, síruhája, kesztyűje, cipője, sátra, amivel sokkal jobb és kellemesebb az edzés, a mozgás, ami nélkül el sem indul.

A speciális ruházatra néha különösen sokat költünk, és elvárjuk, hogy ezen modellek a legszélsőségesebb körülmények között is jó szolgálatot tegyenek, főleg az outdoor sportok esetében, ezért érdemes odafigyelni a kezelésükre. Idővel elkerülhetetlenül összekoszoljuk a víz és szélálló ruháinkat, és nem tudjuk, hogyan varázsoljuk újra tisztává úgy, hogy az továbbra is funkcionális maradjon. Ilyenkor őrizzük meg higgadtságunkat és impregnáljunk.

 

Miért van szükség impregnálásra

Miért van szükség impregnálásra?

Elsősorban azért, mert a vizes ruházat, cipő nem jó hőszigetelő, sőt a párolgással még le is hűti a testünket és kész a baj. Az impregnáló szerek védik a terméket, ezzel meghosszabbítják élettartamát. Gyakorlatilag tetőtől talpig könnyedén megoldható bármilyen ruhadarab vagy lábbeli impregnálása a megfelelő szerrel.
Sőt! Impregnálhatunk pehely bélésű kabátokat, polárokat, nylon és szintetikus anyagokat, sátrakat, kesztyűket, köteleket, és még papírtérképeket is. Speciális esetekben, mint például túrázáskor, vadászatkor, lovagláskor vagy vitorlázáskor, már bizonyítottak a különböző szerek, de sok kellemetlenségtől óvhatja meg az okos felhasználót a hétköznapok során is.

 

Hogyan használjuk

Hogyan használjuk?

Csak tiszta anyagon szabad (érdemes) használni és a kezelést néhány szer esetében a nyirkos termékeken is el lehet végezni. Ha ruházatunk „lélegző” fajta, akkor fontos, hogy ne használjunk hagyományos mosószereket, mert azok a drága, technikás felszerelésünket rögvest és visszafordíthatatlanul „hazavágják”, mert azonnal eltávolítja jóféle gyári impregnálást. Mossunk kizárólag a szakboltokban beszerezhető mosószerrel, amit jobb helyeken már a felszerelésünk vásárlásakor ajánlanak. Ha a szennyeződés makacs, a nagyon piszkos helyeken töményen is használhatjuk a szert, szivaccsal dörzsölve. Nyugalom!
Mindegyik szeren van magyar nyelvű használati utasítás, és egyszerű a dolog, hiszen csak a szer más, a mosási metódus semmiben nem különbözik a hagyományostól. Ha már tiszta a ruházatunk, lehet impregnálni a megfelelő szerrel. Használjuk az előírt mennyiséget, mert túladagolás esetén esetleg fehér viaszszerű réteg keletkezhet a ruhán, és az nem lesz tőle vízállóbb. Ha netán életünk első impregnálása során éppen kedvesünk féltett dzsekijével jártunk így, akkor tegyünk rá egy nedvszívó textilt és vasalóval húzzuk át a kényes felületet, mire az anyag magába szippantja a hő hatására megolvadt felesleget és mi megmenekültünk. Ha a ruházatunk nem lestrapált, akkor általában 2-3 tisztító mosás után szükséges csak az újra impregnálás.

 

Hogyan hordjuk fel az impregnálószert

Hogyan hordjuk fel az impregnálószert?

Fajtája válogatja a megfelelő módot, de általában szórófejjel, a mosással megegyező beáztatás, bemosás útján, de van kenőfejes flakon is. Nagyobb felületekre ecsettel (pl. sátraknál), a jó öreg pasztát pedig cipőkefével. A cipőket, bakancsokat tisztítsuk meg a sártól, piszoktól. Ha kell, a csapvíz és egy kiszuperált körömkefe sokat segíthet. Szárítsuk meg a lábbelinket, de mindig távol a sugárzó hőtől. Csak semmi tábortűz, kandalló, vagy radiátor! A száraz felületre pedig hordjuk fel a megfelelő impregnálást. Érdemes a cipőinket akkor is rendszeresen kezelni, ha éppen nem viseljük őket egy huzamosabb ideig, hisz’ akkor nem száradnak szét. Ne tároljuk bakancsunkat a tavalyi sárral az orrán. Túra előtt jót tesz az újra kenés, és a túra után se legyünk restek. Bakancsunk meg fogja hálálni! Hasonló a helyzet a bőrkesztyűkkel, nyergekkel is.

 

Miért kell impregnálni

Miért kell impregnálni?

Azért, mert a szerek megőrzik és felújítják az anyagok vízálló, vízlepergető tulajdonságait, a lélegző anyagok lélegző képességét pedig megtartják.
Igen, ez alól a vízálló-lélegző darabok sem kivételek, annak ellenére, hogy ezek eleve nem áznak át, mert ha a külső felület elveszíti a vízlepergető képességét, akkor az beszívja a vizet, és ha nem is nedvesedik át a kabátunk anyaga, az összefüggő vízréteg miatt, drasztikusan lecsökken a lélegző képessége, amit persze nem szeretnénk.
A nem vízálló felszerelés esetében pedig ugye nem kérdéses, hogy impregnálás nélkül mire jutunk az adott dzsekivel, cipővel, nadrággal egy esős, szeles napon.

 

Környezetvédelem

Környezetvédelem

A forgalomban lévő szerek környezetbarát termékek. A felhasználó számára biztonságosak, mert nem mérgezőek, nem gyúlékonyak és nem bocsátanak ki káros gőzöket. Nincs hajtógázos, káros oldószeres termék és egyik fajtájú sem tartalmaz állati eredetű anyagokat. Kizárólag újra hasznosítható flakonokban kerülnek forgalomba. Az impregnálószerek fejlesztése folyamatos, így mindig találunk megfelelő szert a legkorszerűbb anyagú ruházathoz és lábbelihez. Mivel használatuk egyszerű, biztonságos és szárazon tartanak bennünket, nem kérdés, hogy mit viseljünk, ha esik.